O nás
Kdo jsme
Jsme včelařská rodina, která žije v malé vesnici Ctětín. Zatím se skládáme ze dvou Lenek, jednoho Milana, jednoho psa bordercolie, několika ovcí kamerunských, slepic kropenek českých a tisíců včel medonosných zemských. Včelaření máme v krvi a v našich rodinách má dlouhou tradici.
Včelí statek
Náš železnohorský med pochází ze Včelího statku. Běžné označení včelí farma se na nás nehodí. Prvním důvodem je, že farmou se většinou označuje provoz, který má určitý počet včelstev a to není parametr, který by nám připadal zásadní pro naše hospodářství. Druhý důvod je zřejmý při pohledu na naše obydlí, procházející rekonstrukcí. Jedná se o typický venkovský statek z 19. století. Až se dáme na chov klokanů, pštrosů nebo norků, budeme nad farmou uvažovat :-) Na našem statku v každé sezóně zaměstnáváme několik desítek tisíc dělnic, několik tisíc trubců a několik desítek šéfových (včelích matek). Máte-li zájem se dozvědět něco více ze života včel, sledujte naše stránky na Facebooku . Pokud si přijdete pro náš med a telefonicky se předem domluvíme, rádi Vám ukážeme naše včelstva a povíme Vám něco o způsobu jejich života. Připravujeme pro Vás pozorovací úl, kde bude možné nahlédnout včelám přímo do „bytu“. Začínajícím včelařům rádi poradíme s chovem i s technikou a s pomůckami. Jsme schopni zajistit nové úly i s obyvateli. S dětmi z okolí se můžeme setkat ve včelařském kroužku v Nasavrkách, kde pomáháme s praktickým včelařením.
Železné hory
Jedná se o krásnou, méně osídlenou krajinu rozprostírající se v nadmořské výšce ca 200-700 m n.m. a ležící převážně v Pardubickém kraji. Pokud opustíte krajské město po silnici, již brzy za městem Slatiňany na Vás začne dýchat atmosféra místní přírody. Po překonání nasavrckého kopce, průjezdu Novou Vsí a opuštění hlavní silnice Vás už zcela pohltí místní lesy a louky. Pro ty, kteří do našich končin přijíždějí z hlavního města výletní trasou mimo dálnici, je změna ještě intenzivnější. Za Čáslaví se krajina zvedá ve znatelný lesnatý hřbet. Do Železných hor můžete zamířit táhlým stoupáním pod dohledem zříceniny hradu Lichnice, vhod pak třeba přijde odpočinek u přehrady Seč. Místní krajina je bohatá na přírodní a kulturní památky a nabízí mnoho možností k výletům. V jihovýchodní části plynule přechází ve Ždárské vrchy.
Zdejší příroda je ideální pro produkci kvalitního květového a medovicového (lesního) medu. Nejsme v oblasti, kde by bylo možné trhat rekordy ve výnosu na jedno včelstvo, ale o to je zdejší med cennější. Při dobrém počasí mají včelky celoroční snůšku bez velkých mezer. Zásobení pylem od brzkého jara je také dobré. Nemáme tu lány řepkových polí na jaře, na ně navazující akátové lesíky, ani slunečnicová pole v podletí. Přesto má zdejší krajina co nabídnout. Místo řepky se pozornost našich včel soustředí na ovocné stromy a na javory. Ty jsou celkem pravidelně zdrojem nektaru i medovice. V lesích nám kvetou maliny a ostružiny. Ve zdejší krajině se vyskytuje také několik národních stromů – lip. Na výše položených železnohorských polích nejlépe prosperuje kamení, v lepším případě brambory. Je tu tedy velké množství luk a pastvin, na kterých včely a čmeláci v případě vhodného počasí a šetrného hospodaření najdou nějaký ten nektar. Hlavní snůšku v příznivých letech tvoří medovice. Není nic lepšího, než si kousek téhle krásné místní přírody namazat na chleba, nebo přimíchat do čaje.
Místní med
Specifikum našeho medu spočívá v tom, že ctětínské včelky sbírají pyl, nektar a medovici v tak zajímavé krajině, že se při svých pilných výletech z úlu musí několikrát denně zastavit a pokochat se výhledy do ní. Sice tím utrpí celkový výnos medu, ale je to jeden z důvodů, proč si přijet pro med až k nám, na Včelí statek Ctětín, do Železných hor. Při procházkách v okolí Ctětína jsme objevili nějaké nesrovnalosti ve Starých pověstech českých. Konkrétně se domníváme, že praotec Čech nehovořil k národu z posvátné hory Říp, ale z vyhlídky mezi Ctětínem a Ctětínkem. Zvěř a ptáky mohl jistě zahlédnout i na Řípu, ale medem nejvíce oplývá právě zdejší krajina nad Včelím statkem :-)
Naše včelaření
Chováme několik desítek včelstev na několika stanovištích. Od sezony 2018 budeme také s části včelstev kočovat. Předpokládáme rozšíření naší nabídky o druhové medy. Jako ubytování našim včelám slouží tenkostěnné úly Langstroth 2/3 a uteplené palubkové úly pro rámky 39x24. Med zpracováváme v nerezovém medometu s použitím dalšího příslušenství z potravinářského nerezu a plastů. Pastový med připravujeme v automatickém nerezovém pastovacím stroji.
Logo
Naše logo se skládá ze čtyř základních barev ve tvaru šestiúhelníku, který je základem včelího života. Zelená barva představuje zeleň, ve formě květin a stromů, tedy podstatu včelí pastvy. Modrá barva je jasnou oblohou bez mračen, pro nerušený let včel v klidném počasí za jejich pastvou a zároveň vodou – vláhou, bez níž by nebylo nektaru ani medovice. Žlutá je sluncem, které řídí život včel a červená představuje roztavenou železnou rudu, odkaz na krajinu ve které tento jedinečný produkt vzniká. Při dostatečné fantazii pozorovatele spojení čtyř šestiúhelníků zobrazuje nejdůležitější prvek naší produkce – včelu medonosnou.